"Viewsonic VX Series VX27G1-2K. Display diagonal: 68.6 cm (27""), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. VESA mounting. Product colour: Black"\n"The ViewSonic VX27G1-2K features a 27” IPS panel for stunning visuals, outstanding color performance, and reduced motion blur. With a 180Hz refresh rate and 1ms MPRT, enjoy ultra-smooth gameplay with minimal input lag. Equipped with 2 HDMI ports and 1 DisplayPort, it ensures seamless connectivity for gaming and entertainment. The 1ms MPRT response time enables precise, lightning-fast reactions, giving you a competitive edge. Whether gaming, editing, or working, the VX27G1-2K delivers the performance and style to elevate your experience.
Glare-Free Gaming with SuperClear® IPS
LIGHTNING-FAST REFRESH RATE
With its hyper-responsive 180Hz refresh rate, the VX27G1-2K provides seamless gaming and video editing experiences. Its smooth and immersive visuals lend themselves to precise aiming, allowing you to dominate in competitive gaming sessions. When every frame counts, this monitor ensures you don’t miss a beat.
CRYSTAL-CLEAR DETAILS
WITNESS GHOST-FREE CLARITY
SAY GOODBYE TO SCREEN TEARING
UNLOCK VIVID VISUALS
EXPANDED CONNECTIVITY
NO CONSOLE LEFT BEHIND
Visit the link for detailed instructions on enabling 120Hz video output from your PS5 or Xbox Series X/S to the ViewSonic monitor.